Imprezy

wkrotce.pl -

kalendarz imprez

na wkrotce.pl. Jedyny społecznościowy kalendarz imprez, do którego każdy może dodawać bez ograniczeń własne Imprezy

GDZIE?
Bielański Ośrodek Kultury
Warszawa, Polska

IDZIESZ?
Zaloguj się aby dodać wydarzenie do obserwowanych
PODZIEL SIĘ / ZAPROŚ:
Udostępnij
Blip.pl
dodaj do flakera  

Folk miasta, folk w mieście. Potańcówka wiejsko-miejska

Start: Niedziela 14. Styczeń 2018 o godzinie 17:00


plakat

Zapraszamy na Karnawał na Bielanach! czyli potańcówka wiejsko – miejska 14.01 (niedziela), godz. 17.00!

Zagrają do tańca: Niwińscy, Szurman, Mielcarki. Zabrzmią mazurki śpiewaki, ciągłe drogowce, drobne obery, stare skrzypcowe poleczki, a także powiślaki i światowce znad Wisły. Członkowie tego kolektywu muzycznego cenią sobie starą, taneczną nutę sprzyjającą spotkaniom, której towarzyszy śpiew, wprowadzając publikę nieodwołalnie w radosny stan ruchu wirowego.

Bilety 15 zł. Przedsprzedaż od 8.01

Zagrają:
Mateusz Niwiński- skrzypce
Katarzyna Szurman- harmonia trzyrzędowa, śpiew
Jacek Mielcarek- klarnet/saksofon
Kuba Mielcarek- kontrabas
Mariza Nawrocka- śpiew
Agnieszka Niwińska- baraban/bęben obręczowy

Repertuar kapeli która zagra w ten taneczny wieczór zaczerpnięty zostanie ze skrzypcowej muzyki zachodniej Radomszczyzny a także z Powiśla. Najchętniej grają mazurki śpiewaki, ciągłe drogowce, drobne obery, stare skrzypcowe poleczki, a także wybór powiślaków i światowców znad Wisły. Muzycy cenią sobie starą, taneczną nutę sprzyjającą spotkaniom, której towarzyszy śpiew, wprowadzając publikę nieodwołalnie w radosny stan ruchu wirowego.

Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Grali na licznych przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, 2 nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011roku, 2 nagroda w Konkursie Stara Tradycja. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.

Mateusz Niwiński – skrzypek kultywujący ludową manierę gry charakterystyczną dla zachodniej Radomszczyzny, głównie od Piotra Gacy ze Rdzowa. Prymista Kapeli Niwińskich. Współtwórca i współuczestnik licznych wydarzeń dedykowanych muzyce tradycyjnej min. Klubu Festiwalowego Tyndyryndy podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Taborów Domu Tańca, Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, Współgralni Warszawskiej, członek Stowarzyszenia Dom Tańca.

Jacek Mielcarek jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w których przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej występował m. in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. W 2005 roku Radio Opole wydało mu płytę „Mellow Look”. Nagrał ją w duecie z pianistą Markiem Walarowskim. Album ten ukazał się w prestiżowym THE EUROPEAN JAZZ MAGAZINE – JAZZ FORUM. Profesor Andrzej Schmidt w przedmowie do wydania płyty napisał wiele ciepłych słów o grze Jacka Mielcarka: „…Rzadko spotykane piękno tonu, zarówno na klarnecie, jak i na saksofonach – bez przedęć, kwików, bez nadmiernej wibracji. Wyczulenie na barwę brzmienia i subtelności dynamiki tego niewidomego artysty urzekają szczególnie w niskim i średnim rejestrze obu instrumentów. Walc Charlie’ego Hadena, zaraz na początku, jest pierwszym z serii sprawdzianów tej wyjątkowej wrażliwości…” Jacek Mielcarek oprócz własnych projektów muzycznych często grywa z zespołami o innej niż jazz prowieniencji. Jest członkiem Kapeli Brodów. Grał z Adamem Strugiem – laureatem I nagrody im. Cz. Niemena oraz TV Polonia Festiwalu Nowa Tradycja 2008. Wraz z Adamem Strugiem występował na zaproszenie Radia Szwedzkiego w sztokholmskim klubie Stalle, w marcu 2009 roku. W roku 2008 powstało Jacek Mielcarek Trio. W 2010 z własnym zespołem NISZA na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymał nagrodę specjalną. W 2011 z Katarzyną Szurman tworzy etnojazzowy, eksperymentalny zespół Śliczne Goździki. Od roku 2012 gra w zespole Ani Brody, z którą nagrał do tej pory trzy płyty. W 2015 ukazała się autorska płyta duetu Jacek i Jakub Mielcarek, zat. „I co dalej?”. Współpracował m. in. z Noamem Davidem, Dimą Gorelikiem, Krzysztofem Kobylińskim, Karo Glazer, Indią Czajkowską, Tadeuszem Sudnikiem, Phillipem Brackenem, Heńkiem Małolepszym, Marcinem Szargutem, Hanną Malarowską. Od roku 2013 jest członkiem bluesowej grupy „Wielbłądy”. W roku 2017 powstało Kumija Trio & Cinemanual.

Jakub Mielcarek – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry, Michała Barańskiego i Adama Kowalewskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po world music i muzykę tradycyjną. Ma na swoim koncie min. następujące nagrody: „Złote Gęśle” na konkursie muzyki folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja” przyznawane najlepszemu instrumentaliście (2009r.), wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Nowa Tradycja (2012r.) oraz nagrodę specjalną Festiwalu “Jazz nad Odrą” (2016r.).

Wraz z ojcem Jackiem Mielcarkiem współtworzy duet, trio oraz zespoły etno-jazzowe: Nisza i Śliczne Goździki. Muzykę tradycyjną wykonuje z Kapelą Brodów. Bierze udział w wielu projektach m.in.: Maciej Fortuna Trio, Fortuna Acoustic Quartet, Ewelina Serafin Quartet, D.R.A.G., Silberman and “three of a perfect pair” czy Phillip Bracken z zespołem. Współpracował z Erase Quartet, Zbigniewem Namysłowkim, Bogdanem Hołownią, Power Of The Horns, Piotrem Damasiewiczem oraz Maciejem Obarą.

Muzykom towarzyszą Mariza Nawrocka i Agnieszka Niwińska z mocnymi głosami w swojej prostocie podkreślającymi piękno muzykowania rodem z polskiej wsi.https://bok-bielany.eu/wydarzenia/folk-miasta-folk-miescie-karnawal-bielanach-cz

Dodano 2017-12-16 13:00:05 przez PRO

Licznik wyświetleń: 201Komentarze

Dodaj komentarz:
Załóż konto lub Zaloguj się aby skomentować to wydarzenie!

TAGI:
Brak tagów

Akcje:
Wyślij znajomemu
Zgłoś naruszenie


Dodaj wydarzenie w tym lokalu